Skip to content

KUJDESTARI FEMIJESH

KUJDESTAR  FEMIJESH

KOHEZGJATJA: 150 ORE MESIMORE ~ 2 muaj

Kujdestari I Femijve eshte nje profesion  qe kryen perkujdesjen ndaj femijeve nga mosha 1-6 vjeç ne mjedise shtepiake. Kursantet mund  te punojne edhe si kujdestare ne institucione te perkujdesjes se femijeve, si çerdhe, kopshte.

Ne perfundim te kursit te trajnimit per kete profesion kursantet do te jene te afta te:

Zhvillojne te femijet aftesite e tyre levizore dhe shoqerore.

Mbeshtesin zhvillimin edukativ dhe psikosocial te femijeve.

Kryejne ushqyerjen e femijeve.

Kujdesen per veshjen dhe zhveshjen e femijeve.

Kujdesen per fjetjen e femijeve.

Garantojne higjenen e femijeve dhe higjenen e mjedisit ku ata jetojne.

Parandalojne demtimet e femijeve dhe rreziqet e semundjeve  te ndryshme.

Japin ndihmen e pare ne raste demtimesh dhe semundjesh te femijeve.

Shkembejne informacion per femijet me prinderit dhe te afermit e tyre.

Respektojne te drejtat dhe individualitetin e femijeve.

Respektojne konfidencilitetin e familjeve per femijet e te cilave kujdesen.

 Punojne  ne ekip dhe grup si dy nga metodat me te kerkuara ne tregun e punes.

Mbrojne  pozicionin e tyre ne institucionin ku do te punojne, komunitet dhe  me gjere ne shoqeri.

Propozojne  ndryshime ne programet qe ndjekin kur keto te fundit bien ne kundershtim me parimet e institucionit apo  parimet e punes me klientin.

Advertisements
9 Koment
 1. Ersida permalink

  Kur zhvillohet ky kurs?

 2. Aleksandra permalink

  Pershedetje!
  ju lutem a mund te lini nje numer kontakti ose adrese e-maili? A kane filluar regjistrimet per kursin e rradhes, pasi jam e interesuar.

 3. Aleksandra permalink

  Pershendetje!
  A mund te lini nje numer kontakti ju lutem ose nje adrese e-maili. Jam e interesuar per t’u regjistruar ne kete kurs, kur fillon kursi i rradhes?

 4. Emi permalink

  Kur fillojne regjistrimet?

 5. Specialisti i Kursit permalink

  Se shpejti fillon Kursi per Kujdestari Femijesh sipas programit qe eshte renditur me siper.
  Orari i kursit do jete: 9:00 A.M. deri 12:00 A.M.
  Specialisti i Kursit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: