Skip to content

NIVELI I

Graphic Design  Niveli(I)
2 Muaj, (80 orë – 4000 LEK)
IMAGE, PIXEL, PHOTOSHOP, PAGEMAKER, INDESIGN
Na ndiqni ne Facebook
backgr collages 1000 verdhe

Programi i kursit:                Graphic Design – Niveli 1
Ambjenti:                               Kabineti Informatikës
Emërtimi i lëndës:                Imazheri dhe faqosje elektronike
Kohëzgjatja:                           2 muaj – 80 orë mësimore
Vendi që zë  kursi në formimin tërësor: Disiplinë e formimit të përgjithshëm
Njohuritë paraprake të kursantit: Njohuri të përgjithshme.
Cfarë njohurish dhe aftësish i jep kursantit: Kursanti mer njohuritë e para bazë për imazhet, pikselat dhe strukturën e tyre, për ngjyrat dhe modelet e tyre, përpunimin dhe modifikimin e fotografive. Puna me formatet dhe konvertimin, transformimet, bashkimi dhe krijimi i imazheve te përbëra. Njohuri bazë per përpunimet e tekstit, formatet dhe njësitë matëse të tekstit, figurat grafike, krijimin dhe përpunimin e një publikimi
Temat  do  trajtojë lënda  formimin teorik dhe praktik: Koncepte të përgjithshme mbi imazhin. Pixelat dhe vektori. Formatet e ndryshme dhe konvertimet. Selektimet dhe modifikimet me mjete të ndyshme. Sistemet e ngjyrave, puna me ngjyrat, modifikimet dhe retushimet e fotografive. Puna me shtresat, kanalet dhe maskat. Klonimet dhe rregullimet e fotove të vjetra. Mjetet vektoriale, format e gatshme dhe pena për formimin e trajektoreve. Pathet dhe modifikimi, bashkimet e tyre dhe ngjyrosja e fotografive. Ruajtja dhe konvertimi skedarëve ne formate të ndryshme. Punë praktike për krijimin, retushimin dhe ndërtimin e imazheve të thjeshta dhe të përbëra. Përcaktimin e faqeve për publikim, përpunimin e tekstit dhe paragrafëve, pozicionimin në kollona, efekte të tekstit, krijimin e figurave grafike, importimin e grafikeve dhe imazheve dhe pozicionimin e tyre, rezervimet, printimet
Ngarkesa: 80 orë mësimore
Forma e mësimdhënies: 30 orë teori dhe 50 orë praktike laboratorike
Detyrimet e kursantit për lëndën: Pjesëmarrja mbi 75 % të orëve mësimore.
Forma e vlerësimit të kursantit: Kontroll periodik gjate kursit dhe 2 teste në kompjuter
Literatura e detyruar: Materiale te përgatitura nga specialisti
Literatura ndihmëse: Photoshop, Pagemaker, Indesign
collage-popart cuted

GRUPET QE MBARUAN NE NENTOR 2014

Advertisements
Lini një Koment

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: