Skip to content

NIVELI II

Graphic Design   Niveli(II)
1,5Muaj, (60 orë – 4000 LEK)

VECTORS, COREL, ILLUSTRATOR

Na ndiqni ne facebook

 

01e-animated

Programi i kursit:                Graphic Design – Niveli 2
Ambjenti:                               Kabineti Informatikës
Emërtimi i lëndës:                Dizenjime në kompjuter
Kohëzgjatja:                          1,5 muaj – 60 orë mësimore
Vendi që zë  kursi në formimin tërësor: Disiplinë e formimit të përgjithshëm
Njohuritë paraprake të kursantit: Njohuri të përgjithshme. (Prioritet nëse ka përvetësuar nivelin 1 të Graphic Design).
Cfarë njohurish dhe aftësish i jep kursantit: Njohuri mbi vektorët dhe vecoritë e tyre, sistemin vektorial të ndërtimit dhe pjesët e tij përbërëse. Trajektore dhe objekte të orientuara në sistem boshtesh kordinative. Bashkimet, prerje dhe nderprerjet e trajektoreve. Maskat vektoriale. Shkrirja e pjesëve të vecanta dhe formimi i kompozitave. Editimi dhe përpunimi, imazhet pikselore dhe konvertimi i tyre në vektor, kompozicion me vektorë dhe imazhe
Temat  do  trajtojë lënda  formimin teorik dhe praktik: Koncepte të përgjithshme mbi vektorin dhe mbi imazhin vektorial. Formatet e ndryshme dhe konvertimet. Selektimet dhe rrjeshtimet, krijimi i formave, tranformimi i objekteve dhe vizatimi me penë, laps dhe penel. Ngjyrat dhe teksti, puna me shtresat, shkrirja e ngjyrave dhe formave. Simbolet, cilësitë e tyre dhe efektet. Stilet grafike dhe kombinimet e ngjyrave për
Ngarkesa: 60 orë mësimore
Forma e mësimdhënies: 20 orë teori dhe 40 orë praktike laboratorike
Detyrimet e kursantit për lëndën: Pjesëmarrja mbi 75 % të orëve mësimore.
Forma e vlerësimit të kursantit:  Kontroll periodik gjate kursit dhe 1 test në kompjuter
Literatura e detyruar: Materiale te përgatitura nga specialisti
Literatura ndihmëse: CorelDraw, Illustrator
01d-animated
Advertisements
2 Koment
  1. KOSTASHERRI permalink

    pershendetje. interesohem per kursin grafik design. ju lutem me informoni kur fillojn regjistrimet

    • Pershendetje! Regjistrimet jane gjithnje te hapura. Ju duhet te regjistroheni prane qendres qe te jeni ne grupin e ri te rradhes. Ne krijimin e grupit ruhet perparesi e dates se regjistrimit

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: