Skip to content

OPERATOR SOCIAL

Karakteristikat kryesore të operatorit social

Operatori social në taksonominë e ISTAT për  “profesionet e kualifikuar në shërbimet mbështetëse ose të përkujdesjes ” është specialist i shërbimeve sociale i cili është i kualifikuar për tu kujdesur për disa kategori personash. Operatori social ndahet ne dy kategori:

1-Operatori Socio-Sanitar OSS

2-Operatori Socio-Asistencial OSA

OSS ka të bëjë me profesionet shëndetësore, duke pasur qëllimin e kujdesit infermieror me  karakteristika specifike si kujdestar në kryerjen e aktivitetit të personave. OSS nuk ka fuqi vendimmarrëse por ndjek udhëzime dhe kërkesat e infermierëve që janë mbikëqyrësit e tij të drejtpërdrejtë.

Detyra e tij janë që të kryejë aktivitete që i ndihmojnë njerëzit të plotësojnë nevojat e tyre themelore, që kanë për qëllim zbulimin, mirëmbajtjen dhe zhvillimin e nivelit të mirëqenies, duke nxitur autonominë e tyre dhe vetë-përcaktimin.

Objektivat themelore të OSA janë:

1-         Të ruaj dhe / ose të rikthejë mirëqenien psikologjike të personit në nevojë

2-         Të parandaloj  ose zvogëloj  rrezikun e izolimit dhe margjinalizimit;të punoje  për problemet e autonomisë së personit në nevojë ,në funksionet e tij themelore

Kujt i referohet kursi per operator social:

– Atyre që duan të jenë të dobishëm për personat në nevojë.

– Për ata që do të donin  te permiresonin pozitën e tyre profesionale brenda mirëqenies sociale

– Atyre që duan të merren me njerëz të ndryshëm për të kuptuar gamën e  problemeve të tyre

Kohëzgjatja e kursit:

Kursi përbëhet nga 200 orë, 160 orë janë teori, ndërsa praktikë janë 40 orë

Kërkesat e pranimit në kursin e operatorit social:

Pjesëmarrësit në kursin për operator social janë personat që kanë mbaruar arsimin e mesëm, të jenë të aftë mendërisht dhe fizikisht dhe të jenë mbi 18 vjec

Objektivat e përgjithshme të kursit

Në përfundim të kursit për operator social ,kursantët do të jenë të aftë:

Të njohin karakteristikat dhe specifikat e trajtimit që kërkojnë kategoritë e personave në risk

Të asistoje në rastet kur personat me specifika të vecanta kanë nevojë për ta

Të njohin fushën e shërbimeve sociale në Shqiperi

Të kenë aftësi organizative për punën në grup

Të aftësohen mbi shërbimet shëndetësore për të cilat u lejohet të veprojnë

Të mbajnë kontakte të vazhdueshme me psikologun

Të kenë aftësi organizative për lojrat terapeutike dhe animacion

Të propozojnë risi në programet e ndërhyrjes në kategoritë në të cilat punojnë

…………………………………………………………………………………………………

Autizmi nuk zgjedh..

Fushatë sensibilizuese vullnetare e kursit Operator Social në DRFPP1

Instruktore: Vilma Ago

 

 

Advertisements
3 Koment
  1. Jam e interesuar, egziston më ky kurs?

  2. flori permalink

    Pershendetje dua ta filloj kete kurse sepse dua te ndimoj njerizit ne nevoj.

  3. flori permalink

    Pershendetje dua ta filloj kete kurse sepse dua te ndimoj njerizit ne nevoj.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: