Skip to content

WEB DESIGN

    Web ka lindur në një laborator te vogël fizike në (CERN) të Gjenevës, Zvicër në vitin 1989. Një specialist kompjuteri me emrin Tim Berners-Lee propozoi për here të parë një sistem të  menaxhimit të informacionit që përdor një proces “HyperText” për të lidhur dokumentet që janë në një rrjet. Ai dhe partneri i tij, Robert Cailliau, krijuan një prototip dhe e zbatuan atë për shqyrtim. Për disa vite të para, faqet e internetit ishin text-vetëm. Është e vështirë për të besuar se në vitin 1992, bota kishte vetëm rreth 50 servera  web, gjithsej. Popullariteti erdhi në vitin 1992 kur shfletuesi i parë grafik (NCSA Mosaic) u prezantua  dhe Web kapërceu vetëm përdorimin në fushën shkencore duke u zhvilluar intesivisht në mjetet e informimit.
    Web (fillimisht i quajtur World Wide Web, pra  “www” në adresat e faqeve) është vetëm një nga mënyrat që informacioni mund të ndahet në Internet. Ai është unik në atë që lejon dokumentet të jenë të lidhur me njëri-tjetrin duke përdorur HyperText lidhje-duke formuar një “web” të madh të informacionit të lidhur.
    Web përdor një protokoll të quajtur HTTP (HyperText Transfer Protocol).
    Ky akronim është i njohur sepse është katër shkronjat e para të gati të gjitha adresave të internetit.

 

TRE MENYRA PER TE NDERTUAR NJE FAQE WEB

1-MODEL I GATSHEM
2-PERPUNUES HTML (FRONTPAGE, DREAMWEAVER)
3-KODEVE HTML NE PROGRAME TE PERPUNIMIT TE TEKSTIT

……………………………………………………………………………….

Ndertimi i faqeve HTML, sintaksa, lidhjet, figurat, tabelat dhe formulare
Perdorimi i CSS per te stiluar, ngjyra, sfonde, formatime teksti, strukture faqeje, efekte animimi
Funksionimi i Javascript dhe rendesia e kesaj gjuhe per dizenjimin e faqeve web
Web grafiket dhe optimizimi i tyre per faqe interneti
Dreamweaver ne ndihme te ndertimit te faqeve te internetit
Photoshop dhe Illustrator per dizenjimin vizual te faqeve

……………………………………………………………………………….

webdesign

Advertisements
16 Koment
 1. soni permalink

  pershendetje! vazhdojne akoma kurset? dhe nese po duhet te besh ndonje gjuhe kompjuterike para se te futesh?

 2. besart onuzi permalink

  Pershendetje! Jam regjistruar qe me 1 korrik per Web Design 2016 mund ta di se kur mund te filloj? flm BESART ONUZI

 3. Françeska permalink

  Pershendetje!
  Jam e interesuar per kurs ne Web design.
  Doja te dija kur mund te regjistrohem ,sa kushton,

 4. gledis permalink

  pershendetje!! sa nivele ka kursi iweb design? dhe si mund te behet regjistrimi

 5. Mund te behet kursi falas per 16 vjec?

 6. Yllirian permalink

  une qe jam 16 vjec por nuk banoj ne tirane por bej shkolle e mesme aty a mund ta bej kursin e web designer falas?

 7. Gjorgjia Metellari permalink

  Pershendetje ! Kur fillon kursi per web design ? Faleminderit

 8. Jorgo permalink

  Përshëndetje! Jam I interesuar për kursin në Web design. Doja të dija sa nivele ka kursi dhe kur fillon kursi tjeter? Faleminderit!

  • Pershendetje! Web Design ka vetem 1 nivel, grupe te reja hapen vazhdimisht dhe ju mund te njiheni me kalendarin vjetor prane sekretarise se Qendres per cdo kurs

 9. Vito permalink

  Pershendetje!Interesohem per studentet ka nje buxhet nga ministria e punes qe i favorizon te bejne kurse te tilla pa paguar duke vertetuar me dokumentacion te qenurit student si dhe shoqeruar me vertetim nga zyra e punes qe jan te rregjistruar si te pa pune? Dhe ne te kunder pagesa eshte mujore apo e vlefshme per te tre muajt?

  • Kurset e formimit profesional për punëkërkuesit e papunë, të regjistruar në zyrat e punësimit dhe personat nga grupet nё nevojё janë tashmë falas.
   Pra dhe nese jeni student i papune punekerkues i rregjistruar ne zyren e punes

 10. mirjeta permalink

  Pershendetje! Rregjistrimet behen online apo duhet te paraqitemi te zyrat. Cfare dokumentash duhet te kemi me vete.

 11. enea permalink

  Jam i interesuar per kurset e web design. Deshiroj te di kur fillojne. Faleminderit

  • Pershendetje! Grupe te reja per Web Design do te fillojne ne Shkurt 2015. Ju lutemi te beni rregjistrimin sa me shpejt sepse do te procedohet ne baze te prioriteteve te atyre qe jane rregjistruar me heret.

   • Me fal se mbase jam shum vone , a ka ende mundsi per t’u regjistruar per kte kursin qe fillon me Shkurt?

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google+

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google+. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

w

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë %d blogues: